Ako sa učiť cudzí jazyk v dospelosti

Túžite naučiť sa po anglicky, ale už nie ste najmladší. Máte pocit, že učenie vám nejde, pamäť neslúži, chýba vám čas a keď vidíte nové slovíčka, ste zrazu tak unavení... toto naozaj musíte dočítať!

 

 

Zistite, čo vám vyhovuje

Radi pozeráte filmy v pôvodnom znení s titulkami? Ak sa vám zdajú príliš dlhé a náročné na porozumenie, na internete nájdete množstvo krátkych videí, pričom mnohé z nich boli nahraté priamo pre študentov angličtiny. Ak ste typ, ktorý sa veľa naučí počúvaním, tak počúvajte a skôr pochytíte výslovnosť a zvuk slov. Radi čítate? Dnes máte možnosť čítať krátke poviedky či romány, upravené a zjednodušené pre študentov, aj keď ste absolvovali ešte len základný kurz angličtiny. Ak ste pokročilý študent a potrebujete sa zdokonaliť, čítanie je dobrý spôsob, ako si rozšíriť slovnú zásobu. Dnes už nie je ťažké nájsť si v anglickom originále čokoľvek z vášho obľúbeného žánru. Ak potrebujete chodiť do kurzu, prihláste sa tam. Možno vám viac vyhovujú súkromné hodiny s lektorom, ktorý svoje hodiny postaví na vašich študijných potrebách. Alebo ste typ samouka, ktorý potrebuje len učebnicu alebo cvičenia na internete a dokáže samostatne napredovať? Nájdite si to, čo vám vyhovuje, a potom sa toho držte a buďte vytrvalý.

 

Študujte často a pravidelne

Efektívnym spôsobom, ako sa naučiť cudzí jazyk, je študovať denne a pravidelne – každý deň trochu – a neznervóznieť, ak vynecháte jeden deň. Dospelí si vedia organizovať čas na štúdium oveľa lepšie ako deti, tak to využite vo svoj prospech. Každé učenie doma začnite opakovaním toho, čo ste sa naučili na poslednej hodine. Snažte sa zapamätať si nové slovíčka a každé z nich si vyslovte nahlas a použite vo vete. Jazyk je postavený na frázach a zaužívaných slovných spojeniach, angličtina obzvlášť. Učte sa ich a stále si ich opakujte. Robte si poznámky spôsobom, ktorý vám vyhovuje. Vo vašom veku už určite máte svoj vlastný štýl zvýrazňovania a podčiarkovania. Ak sa potrebujete naučiť nové slovné spojenie, najskôr si ho napíšte, potom vyslovte, použite vo vete, vizualizujte si ho (predstavte si ho v mysli ako nejaký obraz - čím vtipnejší, tým lepšie) a ak je to možné, niekoľkokrát si slovné spojenie vypočujte. Takto je veľmi veľká pravdepodobnosť, že si ho zapamätáte. Nesnažte sa naučiť veľa naraz. To nefunguje. Vyberte si preto vždy len niečo, na čo sa zameriate.

 

Neštudujte večer v posteli

Z jednoduchého dôvodu – zaspíte. Už nie ste mladí študenti, ktorí si večer sadnú nad prednášky a do rána sa dokážu s kávou učiť. A ani si to už nemôžete dovoliť. Ak si po celom dni v práci a večere s deťmi a rodinou ľahnete do postele s tým, že sa idete učiť slovíčka, tak verte, že nad nimi sladko zaspíte. Ráno budete frustrovaní, že ste sa nič nenaučili, že na to už nemáte hlavu, že ste večer čo večer veľmi unavení a cez deň nemáte na nič čas. Večer je ale pre mnohých naozaj jediný čas, kedy si môžu sadnúť nad knihu a domácu úlohu. A v tom je to – vy si musíte k štúdiu seriózne sadnúť za stôl, kde si rozložíte knihy, počítač, zošit a slovník a budete mať svoje miesto na učenie. Neštudujte dlho, polhodina stačí. Čo sa večer naučíte, ráno si budete pamätať. Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí si môžu sadnúť k učeniu sa cudzieho jazyka v priebehu dňa, o to lepšie.

 

Nebojte sa rozprávať

Učte sa, rozprávajte, cvičte výslovnosť a nebojte sa robiť chyby – naopak, usmejte sa s ľahkosťou a vedomím, že o nič nejde a že cvik robí majstra. Aj keď sa učíte, učte sa nahlas, alebo aspoň polohlasne, pôjde vám to ľahšie a lepšie si slovíčka zapamätáte. Vaše učenie bude efektívne.

 

Postupujte po malých krokoch, tešte sa z každého zlepšenia

Najlepšou motiváciou je vidieť vlastné pokroky. Ak sa naozaj učíte, robíte ich z hodiny na hodinu. Dospelí študenti sú často na seba tak nároční, že si latku sami sebe postavia privysoko a sami sa postupne demotivujú. Klaďte si malé a postupné ciele. Ak vás učiteľ pochváli, blažene si to opakujte až do večera a verte mu. Stavajte na tom, že sa jazyk naučiť dokážete.

 

Neporovnávajte sa

Neporovnávajte sa s kolegami, ktorí už vedia po anglicky a ani s vašimi deťmi, ktoré sa učili cudzí jazyk odmalička. Každý sme iný a máme rôzne talenty (pozri: Máte talent na jazyky?) a nezabudnite, že poctivý študent môže predbehnúť talentovaného lajdáka.

 

Netrápte sa kvôli prízvuku

Ak neviete napodobiť anglický prízvuk, neznamená to, že neviete po anglicky. Váš slovenský prízvuk hovorí len o tom, že vaším materinským jazykom je slovenčina a inteligentným ľuďom nebude prekážať v tom, aby vám porozumeli. Dospelí sú často príliš zaujatí správnou výslovnosťou a navyše chcú dokonale rozumieť gramatickým štruktúram ešte predtým, ako začnú hovoriť. Deti sú v tomto oveľa prirodzenejšie a spontánnejšie. Učenie sa jazyka nie je nikdy ľahké, ale ak sa budete učiť tak intenzívne, ako sa len dá, podarí sa vám dostať cez počiatočné prekážky.

 

Použité zdroje:

"Children learning languages faster than adults" by Antonio Graceffo

"How To Learn A Second Language" by Laura Keen

"How I Learn Languages" by Lomb Kató

"The Art and Science of Learning Languages" by Eric Gunnemark

 

Autorka: Jana Banasová

 

Image courtesy of The Liverpool School of English/ https://flic.kr/p/gykaPV