Vyhorený učiteľ
alebo tipy ako nevyhorieť
Na prvý rok v učiteľskej kariére sa nezabúda. Po šiestich hodinách v škole práca pokračovala doma - prípravy na ďalší deň a opravy písomných prác do noci. Vyhorený učiteľ? Ešte nie...
V hlave chaos z množstva študentov a takmer čisto ženského učiteľského kolektívu. Každá rada bola drahá a mali ste šťastie, ak ste v kolektíve našli príbuznú dušu, ktorá vám poradila, ako prežiť prvý rok v školstve bez ujmy na zdraví. A ako nevyhorieť.
Ak ste si z prvého roka vo svojej kariére vzali ponaučenie, dnes ste už pravdepodobne skúsený učiteľ s nadhľadom, ktorý má stále svoju prácu rád a chodí do práce s radosťou. Ako však roky bežia a my sa boríme s každodennými problémami v školstve a návalmi práce, máme tendenciu zabúdať na techniky a metódy, čo nám kedysi na vyučovaní tak dobre fungovali. Prinášame vám teda niekoľko tipov, ako v školstve nevyhorieť.
Predložte obsah iným spôsobom
Viete, čo je vyčerpávajúce? Každodenné prednášanie, príprava materiálov, power pointov a prezentácií. Nemusíte to robiť stále a ani tak často. Áno, niekedy je ten správny čas na prednášku alebo priamu prezentáciu, ale rovnako je priestor pre celý rad stratégií, ako prenechať priestor študentom, aby sami prevzali kontrolu nad obsahom učenia. Zamerajte sa na tie efektívne stratégie, ktoré umožňujú študentom ovládať svoj vlastný proces učenia sa. Pri žiakoch môžete použiť puzzle a didaktické hry, pri študentoch vzájomné (recipročné) vyučovanie a ďalšie. Posuňte sa z pozície vodcu v triede do pozície poradcu. Zatiaľ čo všetky hodiny vyžadujú prípravu a plánovanie, metodologická rôznorodosť vám pomôže udržať pozornosť a záujem študentov a tiež vám dá energiu skúšať nové techniky výučby.
Choďte domov
Presne to máme na mysli. Choďte domov. Vieme, že vždy je niečo, čo treba ešte v škole dorobiť, ale to môže počkať. Aj keď potrebujete ešte doma opravovať či pomáhať študentom, stanovte si hranice. Je ľahké zabudnúť sa nad písomnými prácami, len aby ste všetko stihli a opravili v správnom čase. Radšej ale choďte domov a ak ste doma, trávte čas so svojou rodinou. Dajte všetkým vedieť, že mimo školy máte svoj vlastný život, na ktorom vám záleží.
Stanovte si hranice pre váš čas
Táto zásada je spojená s predchádzajúcou, ale týka sa celkovej časovej štruktúry vášho pracovného dňa v škole. Je v poriadku, ak máte dvere na kabinete alebo kancelárii zatvorené. Vyčleňte si čas pre študentov, ale rovnako si vyhraďte aj čas pre seba – pre vaše ranné rituály, šálku kávy či emaily. Čas na váš obed nech je posvätný a nedajte sa vyrušovať. Vyhraďte si aj priestor na váš profesionálny rozvoj. Je to veľmi dôležité, lebo vás to posúva ďalej. Študenti, rodičia a ostatní budú rešpektovať skutočnosť, že ste si vyčlenili čas pre nich, ale aj čas pre seba.
Pripojte sa
Je dôležité, aby ste boli „pripojený“ pedagóg. Buďte v kontakte s inými pedagógmi, je jedno, akú formu si zvolíte. Blogujte, čítajte, reagujte, zdieľajte svoje skúsenosti, hľadajte motiváciu a nápady v skúsenostiach iných pedagógov. Využívajte nové moderné technológie a internet, umožnia vám vytvoriť si vašu osobnú vzdelávaciu sieť.
Pozrite sa bližšie na to, čo hodnotíte
Učiteľ by mal vedieť, čo hodnotí, ale niekedy sa pozabudne a hodnotí všetko. Ak ste práve zozbierali úlohy, možno bude stačiť, ak vyberiete len niečo, čo ohodnotíte. Nabudúce sa zameriate zasa na niečo iné. Možno sa pri hodnotení sústredíte hlavne na spätnú väzbu. Pozrite sa teda bližšie na to, čo hodnotíte a buďte v tom transparentní voči svojim študentom. Oni na základe vášho hodnotenia dostanú konkrétnu spätnú väzbu a vy efektívnejšie využijete čas na opravovanie a hodnotenie.
Toto sú len tipy a možno vo vašej učiteľskej praxi nebude všetko fungovať. Ale vo všeobecnosti platí, že v učiteľskom povolaní si musíte okrem svojich študentov nájsť čas aj sami pre seba. Ak si vytvoríte životný priestor, v ktorom budete rozumne pracovať, potom sa rýchlejšie stanete sebaistým skúseným učiteľom.
Zdroj: Andrew Miller, Educational consultant and online educator - 5 Tips to Avoid Teacher Burnout
Image courtesy of David Castillo Dominici / www.FreeDigitalPhotos.net